Super Nowości - Wolne Media! Wiadomości z całego Podkarpacia. Rzeszów, Przemyśl, Krosno, Tarnobrzeg, Mielec, Stalowa Wola, Nisko, Dębica, Jarosław, Sanok, Bieszczady.

niedz. 21 kwietnia 2024

Miasto wybrało wykonawcę PCLA! W połowie kwietnia podpisanie umowy na budowę za 194 mln zł (AKTUALIZACJA)

Wizualizacja PCLA w Rzeszowie
Koncepcjia stadionu Podkarpackiego Centrum Lekkiej Atletyki w Rzeszowie opracowana przez K+Architekci. (Fot. FB/K+ARCHITEKCI)

Na Podkarpackie Centrum Lekkiej Atletyki, które powstanie na stadionie Resovii, władze miasta Rzeszowa zarezerwowały 194 mln zł. To dzięki dodatkowym 30 mln zł, będzie można przystąpić do wyboru firmy, która wybuduje PCLA. Wcześniej na taką inwestycję było przeznaczonych „tylko” 164 mln zł.

Pierwszy raz o możliwości realizacji takiej inwestycji, jak nowy stadion Resovii była mowa na sesji Rady Miasta Rzeszowa, która odbyła się jeszcze w 2006 roku.

– Od tego czasu były różne pomysły na przeprowadzenie tego projektu, nic z nich jednak nie wyszło – powiedział Konrad Fijołek, prezydent Rzeszowa.

– W miarę upływu lat narosło za to mnóstwo dużych problemów związanych z tym przedsięwzięciem. W trakcie kampanii przed poprzednimi wyborami prezydenckimi zobowiązałem się do ich rozwiązania. I choć kadencja była krótka, bo zaledwie 2,5-roczna, udało mi się to zrobić – tak mówił włodarz miasta podczas nadzwyczajnej sesji rady, która w środę odbyła się w ratuszu. 

Zakupione zostaną dodatkowe tereny pod PCLA

Sprawy, o których wspomniał prezydent dotyczyły m.in. zakupu dodatkowych terenów niezbędnych do budowy stadionu, a także do dołożenia nowych funkcji przyszłego obiektu, przede wszystkim piłkarskiej.

– Na nią jest duże zapotrzebowanie społeczne – stwierdził prezydent. – Miałem wiele rozmów w tej sprawie i stąd moja decyzja, że nowy stadion przy Wyspiańskiego będzie także służył piłkarzom. 

Do trzech razy sztuka na wyłonienie wykonawcy

Pierwszy przetarg na realizację PCLA został unieważniony, ponieważ jedyna oferta, która została złożona mocno przekraczała budżet tej inwestycji. Większym zainteresowaniem cieszył się drugi przetarg, do którego stanęło 6 firm. Ich propozycje wahały się od ponad 163 mln zł do aż prawie 230 mln zł. Wybrana została oferta najniższa, którą złożyła firma Betonox. Jednak w wyniku decyzji Krajowej Izby Odwoławczej i później sądu ten wybór został unieważniony. 

W tej sytuacji miasto skoncentrowało się na drugiej w kolejności ofercie – firmy Mirbud, która PCLA była gotowa zaprojektować i wybudować za ponad 193 mln zł.

– Aby móc rozstrzygnąć przetarg i wybrać ofertę Mirbudu, musieliśmy wygospodarować dodatkowe 30 mln zł. To się udało – poinformował Konrad Fijołek. 

Propozycję prezydenta dotyczącą zarezerwowania dodatkowych pieniędzy na PCLA rzeszowscy radni zaakceptowali w środę jednomyślnie. To oznacza, że w budżecie budowy nowego stadionu jest ok. 194 mln zł. Dzięki temu w czwartek przetarg na budowę nowego stadionu w Rzeszowie zostanie rozstrzygnięty i wybrany będzie wykonawca inwestycji. 

To będzie jeden z najnowocześniejszych stadionów lekkoatletycznych w kraju 

PCLA powstanie w miejscu obecnego stadionu Resovii. Będzie jednym z najnowocześniejszych stadionów lekkoatletycznych w Polsce. Ma być przystosowany do organizowania zawodów rangi mistrzostw Polski seniorów czy też mistrzostw Europy U23, U20, U18. Stadion będzie wyposażony w 400-metrową bieżnię, a także m.in. skocznie do skoku w dal, wzwyż, o tyczce oraz krytą, 150-metrową bieżnię. 

Drugą funkcją stadionu będzie piłkarska. Obiekt spełni kryteria licencyjne Ekstraklasy i rozgrywek klubowych UEFA. Trybuny stadionu pomieszczą na zadaszonych miejscach siedzących minimum 7947 widzów. Boisko do gry w piłkę nożną będzie z trawy naturalnej, wyposażone w system nawadniania i podgrzewania. Stadion będzie przystosowany także do organizacji wydarzeń kulturalnych, takich jak np. koncerty. 

AKTUALIZACJA

Władze miasta Rzeszowa wybrały w czwartek firmę, która za ponad 193 mln zł wybuduje Podkarpackie Centrum Lekkiej Atletyki. Inwestycję w ramach projektu ” Zaprojektuj i wybuduj” zrealizuje spółka Mirbud ze Skierniewic. W połowie kwietnia zostanie z nią podpisana umowa, a pod koniec 2026 roku PCLA ma być gotowe.

Udostępnij

Super Nowości - Wolne Media!

Popularny dziennik w regionie. Znajdziesz tu najciekawsze, zawsze aktualne informacje z województwa podkarpackiego.

Reklama

@2024 – supernowosci24.pl Oficyna Wydawnicza „Press Media” ul. Wojska Polskiego 3 39-300 Mielec Super Nowości Wszelkie prawa zastrzeżone. All Rights Reserved. Polityka prywatności Regulamin