Super Nowości - Wolne Media! Wiadomości z całego Podkarpacia. Rzeszów, Przemyśl, Krosno, Tarnobrzeg, Mielec, Stalowa Wola, Nisko, Dębica, Jarosław, Sanok, Bieszczady.

pt. 24 maja 2024

Kolej gondolowa nad Soliną zamknięta. Trwa przegląd techniczny

Kolej gondolowa nad zaporą w Solinie
Kolej gondolowa nad Soliną jest długa na 1540 metrów i prowadzi dokładnie nad zaporą. (Fot. PKL)

Kolej gondolową nad Jeziorem Solińskim zamknięto do 10 listopada. Trwa przegląd techniczny. W tym czasie możecie skorzystać jednak z innych atrakcji, np. podziwiać jesienne Bieszczady z tarasu ponad 50-metrowej wieży widokowej.

Co roku nad Zalew Soliński przyjeżdża około 1,4 miliona turystów z całej Polski. Wielu z nich nie wyobraża sobie wycieczki Bieszczady, bez odwiedzenia „bieszczadzkiego morza”. Prawie każdy chce zobaczyć ten największy sztuczny zbiornik wodny w Polsce oraz najwyższą w kraju, liczącą ponad 80 metrów wysokości i 664 metrów długości, zaporę.

Rok temu nad Soliną otwarto kolejną atrakcję – długą na 1540 metrów kolej gondolową, która prowadzi dokładnie nad zaporą. Od tamtego czasu cieszy się nieustającą popularnością wśród turystów.

Kolej gondolowa nad Soliną nieczynna. Ze względów bezpieczeństwa

Niestety obecnie kolej gondolowa nad Soliną jest nieczynna – rozpoczęły się tam prace serwisowe. Związane jest to właśnie z czasowym zamknięciem kolejki oraz innych urządzeń technicznych.

– Dokładamy wszelkich starań, by zapewnić najwyższe standardy techniczne funkcjonowania kolei oraz urządzeń, które mają zapewnić bezpieczeństwo i komfort podróżujących – zapewnia Marian Szewczyk, dyrektor ds. techniczno-operacyjnych PKL.

Wszystkie urządzenia oraz koleje należące do PKL są systematycznie monitorowane. Prace techniczne, serwisowe i konserwacyjne wykonuje się codziennie oraz w cyklu tygodniowym i miesięcznym. Dwa razy do roku, po zakończeniu sezonu turystycznego, odbywają się dodatkowe szczegółowe przeglądy techniczne i konserwacyjne.

Zamknięto też park Tajemnicza Solina. Ale czynne są inne atrakcje

W tym roku jesienne przeglądy techniczne i prace serwisowe w ośrodku PKL Solina, rozpoczęły się 23 października i potrwają do 10 listopada. Po ich zakończeniu przeprowadzany zostanie odbiór techniczny i dopuszczenie do użytkowania przez Transportowy Dozór Techniczny.

W tym czasie dla turystów zamknięto też park rozrywki Tajemnicza Solina. Cały czas działają jednak kawiarnia, karczma Jawor i 50-metrowa wieża widokowa. Ze znajdującego się na niej tarasu można podziwiać Zalew Soliński oraz Bieszczady. Wstęp na wieżę kosztuje 5 zł, turysta dostaje jednak za to kupon do wykorzystania w kawiarni.

Nie wiadomo jeszcze jak kolej będzie funkcjonować po przeglądzie. W ubiegłym roku aż do świąt Bożego Narodzenia była czynna tylko w weekendy.

__________

Kolej gondolowa PKL Solina to najnowocześniejsza tego typu kolej w Polsce. Skrywa wiele ciekawostek m.in.:

 • najwyższy punkt na trasie kolei ma 102 m
 • wsparta jest na pięciu podporach, a najwyższa z nich (podpora nr 3) mierzy 75 metry i jest najwyższą podporą kolei w Polsce
 • długość trasy to 1540 m
 • maksymalna prędkość gondoli: do 21 km/h
 • długość pętli liny to 3079,33 m
 • przepustowość kolejki to 17 600 osób dziennie
 • waga liny to 27 ton
 • średnica liny to 47 mm
 • minimalny czas jazdy pomiędzy stacjami to 5 minut i 11 sekund
 • wysokość n.p.m stacji Plaszy (dolnej) 456,60 m
 • wysokość n.p.m stacji Jawor (górna stacja) 561,80 m
 • linę pomiędzy podporami rozwieszały przez wyspecjalizowane drony
 • maksymalna odległość pomiędzy podporami (2 i 3) – 681,67 m
 • na szczyt wieży (taras widokowy na 10 piętrze) prowadzi 247 stopni

Udostępnij

Super Nowości - Wolne Media!

Popularny dziennik w regionie. Znajdziesz tu najciekawsze, zawsze aktualne informacje z województwa podkarpackiego.

Reklama

@2024 – supernowosci24.pl Oficyna Wydawnicza „Press Media” ul. Wojska Polskiego 3 39-300 Mielec Super Nowości Wszelkie prawa zastrzeżone. All Rights Reserved. Polityka prywatności Regulamin