Super Nowości - Wolne Media! Wiadomości z całego Podkarpacia. Rzeszów, Przemyśl, Krosno, Tarnobrzeg, Mielec, Stalowa Wola, Nisko, Dębica, Jarosław, Sanok, Bieszczady.

pt. 1 marca 2024

Lotnisko Rzeszów-Jasionka do zamknięcia? To bzdura!

Lotnisko Rzeszów-Jasionka. Samolot lotu przed budynkiem
Lotnisko w Jasionce obsługuje zawrotne ilości pasażerów. W 2022 z usług skorzystało ponad 772 tysiące osób, a już w samym pierwszym półroczu 2023 roku z lotniska wyleciało 340 tysięcy podróżnych. (Fot. Krystian Dobrzański)

„Jeden z polskich portów lotniczych, Rzeszów-Jasionka, zostanie już niebawem zamknięty. Przez pół roku podróżni będą musieli korzystać z usług innych lotnisk, np. z Lublina, Krakowa czy Katowic. Powodem jest konieczność wyremontowania pasa startowego w tym miejscu”. Takie i podobne informacje w tym tygodniu podawały  media. W sumie aż kilkanaście ogólnopolskich i lokalnych portali informacyjnych, wtórowały im też stacje telewizyjne i niektóre gazety.

Trzy dni temu, jako pierwsi, zdementowaliśmy te fake newsy. Udało nam się potwierdzić, że podróżni, którzy mają w planach wylot samolotem z podrzeszowskiego Portu Lotniczego nie muszą obawiać się, że lotnisko w Jasionce zostanie zamknięte dla ruchu pasażerskiego.  

Mam już bilet z Rzeszowa do Dublina. Co robić?

Podróżni, m.in. studenci i przedsiębiorcy, którzy z Jasionki latają samolotem do Warszawy byli przerażeni, że z powodu zamknięcia lotniska w Jasionce zostaną pozbawieni możliwości przelotu do stolicy. Podobnie osoby, które latają do Anglii czy Irlandii, gdzie mieszkają i pracują.

– Nic nie wiadomo. Czytam na portalu internetowym, że zamkną mi lotnisko w Jasionce, to nie polecę z tego lotniska do Londynu? – zadaje pytanie kolejna osoba, która dzwoni do naszej redakcji. 

Niektóre media swoimi niesprawdzonymi informacjami wprowadziły spory chaos. Mieszkańcy Podkarpacia obawiają się, że będą zmuszeni dojechać do Lublina czy Krakowa, bo tam zostanie przeniesiony lotniczy ruch pasażerski z Rzeszowa.

– A co mam zrobić, skoro kupiłem już bilet lotniczy z  Rzeszowa do Dublina? – pyta pan Sławomir, który mieszka i pracuje w Galway w Irlandii.

Podróżni polecą na wakacje z lotniska w Jasionce

Te fake newsy dementuje Waldemar Mazgaj, rzecznik prasowy Portu Lotniczego Rzeszów-Jasionka. Skontaktowaliśmy się z nim, żeby wyjaśnił jaka jest sytuacja lotniska w Jasionce w związku z planowanym remontem pasa startowego.

– Dziękujemy za rzetelne zajęcie się tematem – napisał w mailu rzecznik odnosząc się do naszej wcześniejszej informacji, w której zaprzeczyliśmy, że przez pół roku lotnisko w Jasionce będzie zamknięte i nie będzie można z niego latać. – Chcę uspokoić Czytelników Super Nowości i tysiące podróżnych. Na wakacje spokojnie polecą.

Dodał, że z lotniska w podrzeszowskiej Jasionce dostępnych jest w tej chwili ponad 20 kierunków do 12 krajów. Wśród nich nowości, takie jak Czarnogóra oraz greckie wyspy Kefalonia i Itaka. Grecja to także inne wyspy – lubiane przez pasażerów Podkarpacia – Kreta, Zakynthos, Rodos. Do tego sprawdzone kierunki, jak Antalya (aż 11 lotów tygodniowo) i Bodrum oraz Bułgaria i Albania. To wszystko w czarterach.

Lotnisko w Jasionce. Start samolotu transportowego.
Wprawdzie w planach jest remont pasa startowego, ale jak zapewnia zarząd Portu Lotniczego Rzeszów-Jasionka, lotnisko z tego powodu nie będzie zamknięte i samoloty nadal będą latać. (Fot. Wit Hadło)

Lublin: wiążące jest to, co mówi Port Lotniczy w Rzeszowie

We wtorek Super Nowości rozmawiały w sprawie lotniska w Jasionce z przedstawicielem spółki lotniskowej odpowiedzialnej za Port Lotniczy w Lublinie.

To właśnie jej prezesa Andrzeja Hawryluka zacytował jeden z portali, a wypowiedzi te później powtórzyły inne media. Miał on powiedzieć, że „wszystko co w tej chwili dzieje się w Rzeszowie, zostanie przeniesione do Lublina, a może i do Krakowa, czy Katowic”. Dodał, iż oczekuje, że podczas remontu pasa startowego w Rzeszowie, ruch lotniczy w Lublinie wzrośnie o kilkaset procent.

– To była własna interpretacja dziennikarza z portalu, który zadzwonił do prezesa Andrzej Hawryluka – mówi Piotr Jankowski, rzecznik prasowy lubelskiej spółki lotniskowej odpowiedzialnej za Port Lotniczy w Lublinie. – Wiążące jest to, co mówi Port Lotniczy w Rzeszowie. Nie jest tak, że już zdecydowano, że Lublin, czy inne miasto na czas remontu pasa przejmą rolę lotniska w Jasionce i samoloty pasażerskie, które miały startować i lądować w Jasionce przylecą do naszego miasta.  

Sugestie niektórych mediów o zamknięciu lotniska w Jasionce to wróżenie z fusów

Lubelski rzecznik dodał, że sugestie niektórych mediów w tej sprawie to wróżenie z fusów, dzielenie skóry na niedźwiedziu. To rzeszowski Port Lotniczy – jak stwierdził – zdecyduje, jak sprawa remontu pasa startowego zostanie rozwiązana.

– Zgadzamy się komunikatem z Jasionki, w którym jest informacja, że nie będzie zakłóceń dotyczących stanu technicznego tamtejszego lotniska – powiedział Piotr Jankowski w rozmowie z Super Nowościami.

Rzeczywiście na stronie Portu Lotniczego Rzeszów-Jasionka widnieje krótki komunikat.

„W związku z powielanymi w ostatnich dniach przez media nieprawdziwymi lub nieścisłymi informacjami na temat funkcjonowania Portu Lotniczego Rzeszów-Jasionka, zarząd spółki informuje, że lotnisko działa i będzie działać bez jakichkolwiek zakłóceń wynikających ze stanu technicznego infrastruktury portu”.

Zamknięcie lotniska w Jasionce. Skąd ten fake news?

Okazuje się, że żaden z dziennikarzy rozpowszechniających nieprawdziwe informacje o zamknięciu podrzeszowskiego lotniska, nie zadał sobie trudu, aby skontaktować się z Portem Lotniczym Rzeszów-Jasionka i w Podkarpackim Urzędem Marszałkowskim, który jest odpowiedzialny za lotnisko. Natomiast można się domyślać, że lotniska w Lublinie, Krakowie i Katowicach, które są konkurencją dla obiektu w Rzeszowie, miały chrapkę na przejęcie ruchu pasażerskiego i cargo z Portu Lotniczego w Rzeszowie. Dlatego ich przedstawiciele mówili to, co mówili. 

Co ciekawe, akcja wprowadzania w błąd i przenoszenia ruchu pasażerskiego z Rzeszowa do Lublina czy Krakowa już się zaczęła. Mimo że remont pasa startowego na lotnisku rozpocznie się dopiero w połowie 2025 roku. Tymczasem tegoroczny plan wakacyjnych wylotów z lotniska w Jasionce będzie w pełni realizowany.

__________

Rekordowy maj w historii lotniska w Jasionce

Port Lotniczy Rzeszów-Jasionka jest jednym z najprężniej rozwijających się  Europie. W maju b. lotnisko w podrzeszowskiej Jasionce obsłużyło ponad 80 tys. pasażerów. Jest to wynik lepszy o 19 proc. od najlepszego dotychczas maja 2018 r. I o 22 proc. od maja ub. roku. Największy udział w tym wyniku mają pasażerowie Ryinara (ponad 28 tys.), PLL LOT (20 tys.) oraz letnich czarterów (14,5 tys.). Jeśli zaś chodzi o kierunki, to numerem jeden jest Warszawa (18 tys.), wyprzedzając Londyn (15,7 tys.) i Antalyę (9,2 tys.). Lotnisko w Jasionce obsługuje zawrotne ilości pasażerów. W 2022 z usług skorzystało ponad 772 tysiące osób, a już w samym pierwszym półroczu 2023 roku z lotniska wyleciało 340 tysięcy podróżnych.

Udostępnij

Super Nowości - Wolne Media!

Popularny dziennik w regionie. Znajdziesz tu najciekawsze, zawsze aktualne informacje z województwa podkarpackiego.

Reklama

@2008 – 2024 – supernowosci24.pl Gravamen Media sp. z o.o. Super Nowości Wszelkie prawa zastrzeżone. All Rights Reserved. Polityka prywatności Regulamin