REKLAMA

Super Nowości - Wolne Media! Wiadomości z całego Podkarpacia. Rzeszów, Przemyśl, Krosno, Tarnobrzeg, Mielec, Stalowa Wola, Nisko, Dębica, Jarosław, Sanok, Bieszczady.

pt. 21 czerwca 2024

W Rzeszowie szkolą chirurgów operacji robotycznych

Lekarze przy robocie chirurgicznym
Lekarze z Rzeszowa kształcą  krakowskich medyków. (Fot. arch. USK)

Lekarze i instrumentariuszki z Krakowa, uczestniczyli w szkoleniu z chirurgii robotycznej w asyście robota da Vinci. Tzw. case observation, odbyło się w Klinice Urologii i Urologii Onkologicznej w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym im. Fryderyka Chopina w Rzeszowie.

W tym roku w USK w Rzeszowie odbyło się już 326 operacji chirurgicznych w asyście robota da Vinci: 221 urologicznych, 95 ginekologicznych i 10 z chirurgii kolorektalnej (jelita grubego).

Podczas jednodniowego szkolenia medyków z Krakowa, uczestnicy obserwowali na żywo 2 operacje prostatektomii radykalnej z wykorzystaniem robota chirurgicznego da Vinci.

Ponadto omówiona została specyfika, wyzwania i korzyści zabiegów wykonywanych tą metodą.

– Szkolenie miało wysoce merytoryczny charakter – uważa dr hab. n. med. Kajetan Juszczak, FEBU (Fellow of the European Board of Urology), prof. UMK, z Oddziału Urologii Szpitala Specjalistycznego w Krakowie. – Jestem przekonany, że tego rodzaju szkolenia nastawione na praktykę kliniczną, pozwalają zwiększać wartość i poprawiać jakość pracy szkolących się zespołów w zakresie procedur robotycznych.

Lekarze przy robocie chirurgicznym
W tym roku w USK w Rzeszowie odbyło się już 326 operacji chirurgicznych
w asyście robota da Vinci. (Fot. arch. USK)

Organizatorem szkolenia była firma Synektik, która jest wyłącznym dystrybutorem da Vinci w Polsce. Odpowiada również za wdrożenie i proces edukacji całych zespołów, które wykonują operacje w asyście robota chirurgicznego. Case observation jest pierwszym etapem szkolenia, który kończy się egzaminem certyfikacyjnym.

Do tej pory, w Polsce ponad 200 chirurgów przeszło taki proces certyfikacji. Tym samym USK w Rzeszowie wykonał kolejny krok, aby stać się szpitalem, w którym będą szkolić się lekarze z Polski i Europy.

Lekarze przy robocie chirurgicznym
W szkoleniu brali udział medycy ze Szpitala Specjalistycznego im. Ludwika Rydygiera
w Krakowie (Fot. arch. USK)

– Rzeszowski ośrodek znalazł się w wąskim gronie szpitali, w których kształci się przyszłych operatorów systemów robotycznych da Vinci – mówi dr n. med. Janusz Ławiński, kierownik Kliniki Urologii i Urologii Onkologicznej, dyrektor USK w Rzeszowie.

– To duże wyróżnienie, że możemy dołączyć do tak renomowanych ośrodków jak np. Klinika Urologii i Onkologii Urologicznej w Samodzielnym Publicznym Szpitalu Klinicznym nr 2 PUM w Szczecinie. To również świadczy o właściwym rozwoju Podkarpackiego Centrum Chirurgii Robotycznej.

Lekarze przy robocie chirurgicznym
Lekarze z Rzeszowa kształcą  krakowskich medyków. (Fot. arch. USK)

Udostępnij

FacebookTwitter

Super Nowości - Wolne Media!

Popularny dziennik w regionie. Znajdziesz tu najciekawsze, zawsze aktualne informacje z województwa podkarpackiego.

Reklama

@2024 – supernowosci24.pl Oficyna Wydawnicza „Press Media” ul. Wojska Polskiego 3 39-300 Mielec Super Nowości Wszelkie prawa zastrzeżone. All Rights Reserved. Polityka prywatności Regulamin