Super Nowości - Wolne Media! Wiadomości z całego Podkarpacia. Rzeszów, Przemyśl, Krosno, Tarnobrzeg, Mielec, Stalowa Wola, Nisko, Dębica, Jarosław, Sanok, Bieszczady.

sob. 2 marca 2024

W Tarnobrzegu rezygnują z koszenia traw w upały

Zdjęcie ilustracyjne. (Fot. Pixabay)

W Tarnobrzegu, w okresie suszy wprowadzono ograniczenia w koszeniu miejskich zieleńców. Mają na tym zyskać i ludzie i przyroda. 

– Niekoszone trawniki ochładzają miasto, oczyszczają powietrze, utrzymują w glebie wodę oraz … nic nie kosztują. Jest to więc bardzo skuteczny, a przy tym bezkosztowy sposób by pomóc naturze przetrwać upały – mówi prezydent Tarnobrzega Dariusz Bożek.  

Wstrzymanie koszenia nie dotyczy sytuacji związanych z zapewnieniem bezpieczeństwa w ruchu komunikacyjnym.

Miejskie łąki kwietne są elementem małej retencji, wiążą wilgoć w glebie i mogą stać się domem dla różnych gatunków roślin oraz pożytecznych owadów.

Krótko i często strzyżona trawa szybciej wysycha i odsłania glebę, co naraża ją na wyjałowienie i wysychanie. Wysuszona gleba nie wchłania wody, która po niej spływa i prowadzi do podtopień.

– Nieskoszony trawnik jest bardziej stabilnym mikrosiedliskiem o niższej temperaturze i mniejszych wahaniach wilgotności, co jest potencjalnie wielką szansą i tanim sposobem na obniżanie temperatury w miejskich wyspach ciepła.

Koszenie traw sprzętem spalinowym przyczynia się także do znaczącej emisji zanieczyszczeń oraz hałasu. W związku z koniecznością łagodzenia skutków zmian klimatycznych i zwiększenia odporności miejskich ekosystemów, zalecane jest przez naukowców niewykaszanie lub rzadsze koszenie trawy przekonują urzędnicy.

W trosce o środowisko Prezydent Tarnobrzega zachęca także do rezygnacji z częstego koszenia trawników na terenach prywatnych w miejscach, gdzie jest to możliwe. 

– Pozwoli to zmniejszyć emisję zanieczyszczeń, ograniczy hałas, zmniejszy temperaturę, a także ułatwi życie owadom, zwłaszcza zapylaczom, które obecnie są szczególnie narażone na utratę siedlisk i bazy pokarmowej – czytamy w skierowanym do mieszkańców miasta apelu. 

Udostępnij

Super Nowości - Wolne Media!

Popularny dziennik w regionie. Znajdziesz tu najciekawsze, zawsze aktualne informacje z województwa podkarpackiego.

Reklama

@2008 – 2024 – supernowosci24.pl Gravamen Media sp. z o.o. Super Nowości Wszelkie prawa zastrzeżone. All Rights Reserved. Polityka prywatności Regulamin