REKLAMA

Super Nowości - Wolne Media! Wiadomości z całego Podkarpacia. Rzeszów, Przemyśl, Krosno, Tarnobrzeg, Mielec, Stalowa Wola, Nisko, Dębica, Jarosław, Sanok, Bieszczady.

pon. 26 lutego 2024

Energetyki od stycznia 2024 tylko na dowód osobisty

Młody chłopak pijący napój energetyczny. Nie wolno sprzedawać osobom niepełnoletnim napojów energetyzujących
Od 2024 roku młodzież nie kupi już legalnie napojów energetycznych. (Fot. Wit Hadło)

Od 1 stycznia 2024 r. nie wolno sprzedawać osobom niepełnoletnim napojów energetyzujących, jeżeli w ich składzie znajduje się „kofeina w proporcji przewyższającej 150 mg/l lub tauryna, z wyłączeniem substancji występujących w nich naturalnie”. Nie mogą być dostępne również na terenie jednostek systemu oświaty (np. przedszkolach, szkołach, placówkach wychowawczych, bibliotekach pedagogicznych). Ponadto nie będzie możliwości sprzedawania „energetyków” w automatach vendingowych.

Sprzedawca Cię sprawdzi

W przypadku wątpliwości co do wieku kupującego napój energetyczny sprzedawca w sklepie będzie mógł zażądać okazania dokumentu potwierdzającego wiek nabywcy.

Producenci lub importerzy napojów energetyzujących objętych ustawą, będą zaś musieli oznaczać opakowania jednostkowego wyrobu: widoczną, czytelną oraz umieszczoną w sposób nieusuwalny i trwały informacją o treści „Napój energetyzujący” lub „Napój energetyczny”.

Za sprzedawanie takich produktów w niedozwolonym miejscu będzie grozić kara do 2 tys. zł. Za produkowanie lub sprowadzanie nieodpowiednio oznaczonych napojów grozić zaś będzie grzywna w wysokości do 200 tys. zł.

Lekarze są jak najbardziej za zakazem

Tak duża dawka kofeiny (jedna puszka-siedem kaw) sprawia, że system krwionośny wykazuje anomalie w postaci, chociażby arytmii serca.

Do tego dochodzić mogą trudnościami z koncentracją, czy przyspieszoną akcją serca – mówił Super Nowościom dr n. med. Marian Futyma, kardiolog z Rzeszowa.

Nie mówiąc o tym, że wszystkie napoje energetyczne uzależniają. Zawierają też ogromne ilości cukru (według badań nawet 28 łyżeczek!), co zakłóca metabolizm, prowadzi do nadwagi, otyłości i cukrzycy, które stały się prawdziwą plagą już u małych dzieci.

Picie przez dziecko jednej tylko puszki dziennie, może zrujnować jego układ krążenia. Do tego stopnia, że w wieku dwudziestu kilku lat młody człowiek będzie zagrożony, i to poważnie, zawałem serca. Na dzień dzisiejszy zaś wpływa na gorsze zachowanie, bo dzieci po wypiciu takiego napoju są mocno pobudzone.

MAŁY KOMENTARZ : Mądre posunięcie

Udostępnij

Super Nowości - Wolne Media!

Popularny dziennik w regionie. Znajdziesz tu najciekawsze, zawsze aktualne informacje z województwa podkarpackiego.

Reklama

@2008 – 2024 – supernowosci24.pl Gravamen Media sp. z o.o. Super Nowości Wszelkie prawa zastrzeżone. All Rights Reserved. Polityka prywatności Regulamin