sob. 27 lipca 2024

Przełamana zła passa po pół wieku. Czy Asseco Resovia zagra w ćwierćfinale Pucharu CEV z zespołem z Zawiercia?

Zespół z Rzeszowa po dziewiętnastu z rzędu porażkach w końcu pokonał włoską drużynę. (Fot. CEV)

Zespół z Rzeszowa w końcu przełamał serię dziewiętnastu z rzędu porażek z włoskim zespołami i po blisko pół wieku (ostatnia i jedyny wygrana 10.03. 1974 roku w finałowym turnieju Pucharu Zdobywców Pucharów z Lubiam Bolonia) odniósł sukces, pokonując lidera Serie A, Itas Trentino.

Niestety wygrana w Trento nie zapewniła Asseco Resovii awansu nawet z trzeciego miejsca. do fazy play-off Ligi Mistrzów, bowiem niekorzystne były inne rezultaty (wygrane Tours VB i Halkbanku Ankara). W tej sytuacji ekipa z Rzeszowa grać będzie w Pucharze CEV, gdzie rywalizuje Aluron CMC Warta Zawiercie. Jeśli „Jurajscy Rycerze” pokonają w dwumeczu Allianz Mediolan, w pierwszym spotkaniu wygrali 3-0 to właśnie zmierzą się z ekipą z Rzeszowa. Gdyby górą byli Włosi to zespół z Podkarpacia znów zagrałby na Półwyspie Apenińskim.

Kiepski początek

Po pierwszy secie nastroje wśród resoviaków były kiepskie, bowiem mistrzowie Włoch zdecydowanie dominowali. Szybką metamorfozę rzeszowianie przeszli od drugiej partii, gdzie dyktowali warunki.

Kolejne kontuzje

Do skutecznego duetu Francuzów Stephen Boyer i Yacine Laoutiego dołączył Torey DeFalco, który zastąpił Klemena Cebulja. Słoweniec nabawił się kontuzji w końcówce II seta. Meczu również nie dokończył Bartłomiej Mordyl, którego z kolei w III secie zmienił Miłosz Wróbel. Dla 17-latka był to debiut w Asseco Resovii. Trzecia partia wyrównana była do stanu 18:16. Wówczas resoviacy zdobyli trzy punkty z rzędu, wyszli na prowadzenie i nie oddali go już do końca. Dobrze układał się też początek IV seta dla przyjezdnych, jednak od połowy seta to lider Serie A przejął inicjatywę doprowadzając do tie-break. W nim od początku dominowali rzeszowianie prowadząc 5:2, 9:4 czy 11:6 i nie dali sobie wydrzeć, wydrzeć zwycięstwa.

PRZECZYTAJ TEŻ: Zwycięzca Ligi Mistrzyń zagra na Podpromiu

ITAS TRENTINO – ASSECO RESOVIA 2-3 (25:20, 23:25, 20:25, 25:20, 9:15)

ITAS TRENTINO: Sbertoli 1, Lavia 11, Kozamernik 10, Rychlicki 25, Michieletto 12, Podrascanin 5 oraz Laurenzano (libero), D’Heer 2, Magalini 6

ASSECO RESOVIA: Kozub 2, Cebulj 5, Mordyl 5, Boyer 23, Louati 14, Kłos 14 oraz Zatorski (libero), Bucki 3, Staszewski, DeFalco 14, Drzyzga, Wróbel

Sędziowali: A. Petrović (Serbia) i M. Van Zanten (Holandia). MVP: Torey DeFalco. Widzów: 2094.