Super Nowości - Wolne Media! Wiadomości z całego Podkarpacia. Rzeszów, Przemyśl, Krosno, Tarnobrzeg, Mielec, Stalowa Wola, Nisko, Dębica, Jarosław, Sanok, Bieszczady.

wt. 16 kwietnia 2024

Jarosław zaprasza na otwarcie Podkarpackiego Szlaku Filmowego

Fotos z planu filmu Krzysztofa Zanussiego „Eter”. Spotkanie z reżyserem (drugi od prawej) jest jedną z atrakcji otwarcia Podkarpackiego Szlaku Filmowego w Jarosławiu. (Fot. A. Gonchrov/Podkarpacki Szlak Filmowy)

Weekend w Jarosławiu upłynie pod znakiem Podkarpackiego Szlaku Filmowego. W programie plenerowe i kinowe projekcje, spotkania z twórcami, dyskusje, wystawy, spacery śladem historycznych produkcji oraz koncert muzyki żydowskiej…

W piątek, 4 sierpnia, o godz. 18 w kinie „Ikar” rozpoczęcie wydarzenia projekcją filmów animowanych Marcina Podolca, w tym regionalna premiera produkcji „Insekt” (reż. M. Podolec, 2021). Będzie okazja do rozmowy z reżyserem i szerszego poznania twórczości Marcina Podolca, który jest autorem animacji m.in. do teledysków Voo Voo czy Króla. Spotkanie poprowadzi Grażyna Bochenek.

Wieczorem o godz. 20 na jarosławskim rynku będzie okazja posłuchać  zespołu Nachum. Grupa sięga do twórczości żydowskiego kompozytora pochodzącego z Rzeszowa – Nachuma Sternheima, który tworzył na początku XX w. Zespół tworzą wybitne osobowości: Mikołaj Trzaska, Ola Bilińska, Noam Zylberberg, Miłosz Pękala. Gościnnie na perkusji wystąpi Ola Rzepka.

Pierwszy dzień imprez z okazji otwarcia Podkarpackiego Szlaku Filmowego zwieńczy projekcja filmu „Na nabrzeżach” (reż. E. Kazan, 1954), filmu którego producentem był Sam Spiegel. Obraz zdobył 8 statuetek Oscara. Obraz zostanie wyświetlony na murze Bramy Krakowskiej. Tam też pokazane zostaną zdjęcia z jarosławskich planów filmowych.

Twórcy „Katynia” w Starym Dzikowie

W drugi dzień imprezy, w sobotę (5 sierpnia), organizatorzy zapraszają do Starego Dzikowa, do cerkwi św. Dymitra, gdzie Andrzej Wajda realizował sceny do „Katynia”. W planach spotkanie z Magdaleną Dipont – scenografką filmu oraz Kamilem Przełęckim – kierownikiem produkcji,  Spotkanie poprowadzi Grażyna Bochenek.

A szlakiem filmowych miejsc, historii, ciekawostek i anegdot po Jarosławiu oprowadzą przewodnicy z Centrum Kultury i Promocji. Spacer potrwa 90 minut i wyruszy spod fontanny na rynku w Jarosławiu o godz. 15 oraz 17.

Tego dnia na jarosławskim rynku obejrzeć będzie można aż cztery filmy:

  • krótkometrażowy dokument „Ze szkolnej ławki do Auschwitz” (reż. P. Augustynek, 2021) ,
  • „Eter” (reż. K. Zanussi, 2018),
  • a także dwa filmy Sama Spiegela – thriller „Obława” (reż. A. Penn, 1966) z Jane Fondą, Robertem Redfordem i Marlonem Brando w rolach głównych
  • oraz nagrodzony siedmioma Oscarami dramat „Lawrence z Arabii” (reż. D. Lean, 1962) z zapadającą w pamięć rolą Petera O’Toole.

Rodzinny quiz i kino familijne

W niedzielę trzeci dzień otwarcia Podkarpackiego Szlaku Filmowego w Jarosławiu – rozpocznie filmowy quiz rodzinny z nagrodami (w rynku), prowadzony przez Karolinę Marciszewską.

Po quizie wyświetlony zostanie familijny film „Najlepsze w świecie” (reż. S. Jędryka, 1976).Filmowa historia małego Kaja została nakręcona m.in. na jarosławskim rynku i właśnie tu będzie można ją obejrzeć po blisko 50 latach.

Organizatorzy Podkarpackiego Szlaku Filmowego zapraszają również na projekcje (scena na rynku):

  • dramatu wojennego Sama Spiegla „Noc generałów” (reż. A. Litvak, 1966),
  • dokumentalnego filmu „Sam Spiegel podbija Hollywood” (reż. R. De Young, S. Wellink, 2018).

Projekcja tego tytułu będzie połączona z rozmową z Michałem Oleszczykiem – krytykiem, znawcą kina amerykańskiego, twórcą podcastu SpoilerMaster.

Tego dnia odbędzie się też ostatni filmowy spacer. Wyruszy on o godz. 14.30 sprzed fontanny na jarosławskim rynku.

Krzysztof Zanussi na rynku w Jarosławiu

Wartym uwagi wydarzeniem trzeciego dnia otwarcia szlaku filmowego będzie o godz. 18 na jarosławskim rynku spotkanie z twórcami filmów powstałych w Jarosławiu – Krzysztofem Zanussim („Eter”), Januszem Wąchałą („Eter”), Magdaleną Dipont („Katyń”), Kamilem Przełęckim („Katyń”).

Tak znakomite grono w towarzystwie prowadzącego – Michała Oleszczyka – opowie o swoich doświadczeniach z filmowym Jarosławiem. Wydarzenie zakończy o godz. 20 pokaz filmu „Katyń” (reż. A. Wajda, 2007).

Szczegółowy program znajduje się na stronie Podkarpackiego Szlaku Filmowego: filmowepodkarpacie.pl

Udostępnij

Super Nowości - Wolne Media!

Popularny dziennik w regionie. Znajdziesz tu najciekawsze, zawsze aktualne informacje z województwa podkarpackiego.

Reklama

@2024 – supernowosci24.pl Oficyna Wydawnicza „Press Media” ul. Wojska Polskiego 3 39-300 Mielec Super Nowości Wszelkie prawa zastrzeżone. All Rights Reserved. Polityka prywatności Regulamin