Super Nowości - Wolne Media! Wiadomości z całego Podkarpacia. Rzeszów, Przemyśl, Krosno, Tarnobrzeg, Mielec, Stalowa Wola, Nisko, Dębica, Jarosław, Sanok, Bieszczady.

śr. 17 kwietnia 2024

Suwerenna Polska prosi proboszczów o modlitwę: nie oddajmy Polski w ręce opozycji!

Ksiądz podczas mszy świętej
Nie modlimy się dlatego, że jakaś partia tego chce. Nie łączymy polityki z Kościołem. Modlitwy są, ale za ojczyznę – usłyszeliśmy w rzeszowskich parafiach. (Fot. pixabay)

„Bardzo niedobre byłoby oddanie Polskie w ręce kontrkandydatów” – takie stwierdzenie znalazło się w piśmie jakie w imieniu polityków Suwerennej Polski wysłała do proboszczów z Podkarpacia Maria Kurowska, posłanka tej partii. Na górze tego listu są też nazwiska Zbigniewa Ziobro, Marcina Warchoła i Janusza Kowalskiego. Politycy proszą księży o modlitwy, żeby opozycja nie przejęła władzy.

Skontaktowaliśmy się z Marią Kurowską, sygnatariuszką prośby o modlitwę w kościołach. W rozmowie z Super Nowościami posłanka stwierdziła, że taka jest potrzeba.

– Trzeba wielkiej modlitwy, tak jak w 1920 r., gdy cały naród się modlił i  udało się uratować naród przed bolszewicką zarazą. Tak jest również teraz i potrzebna jest modlitwa całego narodu. Gdyby opozycja przejęła władzę, to Polska nie byłaby suwerenna, a całe życie walczylibyśmy o to, by być gospodarzami we własnym kraju – powiedziała nam Maria Kurowska.

Polityczka Suwerennej Polski odniosła się też do zarzutu angażowania Kościoła w walkę polityczną w świeckim państwie.

– Każdemu z nas wolno się zwrócić do Kościoła katolickiego, bo jesteśmy jego członkami. Państwo jest świeckie, jak to uznaję, ale Pan Bóg też ma swoje do powiedzenia w naszej ojczyźnie.

Księża: nie mieszamy się do polityki, to modlitwy o ojczyznę

W rzeszowskiej Katedrze kontaktujemy się z kancelarią parafialną. Telefon odbiera jeden z księży. Prosimy o rozmowę z proboszczem.

– Księdza proboszcza nie ma, a o co chce pan zapytać? – słyszymy.

Gdy wyjaśniamy, że chodzi o list od Suwerennej Polski, która proponuje podkarpackim parafiom, żeby w czasie nabożeństw modlono się o zapobieżeniu przejęcia władzy przez opozycję, duchowny stwierdził, że: „to prywatna sprawa jakie są w parafii odczytywane intencje podczas mszy św. i jakie są podejmowane modlitwy”.

Z księdzem proboszczem udaje się nam natomiast porozmawiać w parafii przy ul. Dąbrowskiego w Rzeszowie. Okazuje się, że tam wiertni już się modlą, ale nie w związku ze zbliżającymi się wyborami, a przynajmniej nie wprost w tej sprawie.

– Otrzymałem pismo w sprawie modlitwy przed zbliżającymi się wyborami od jednej z partii – mówi ks. Wojciech Bober, proboszcz parafii pw. Matki Bożej Saletyńskiej w Rzeszowie. – W tym tygodniu rozpoczęliśmy modlitwy przed Najświętszym Sakramentem, ale za ojczyznę. Potrwają do soboty. Czynimy to nie dlatego, że ktoś nam przysłał prośbę o objęcie modlitwami konkretnej partii. Nie mieszamy się do polityki. Nie odczytujemy z ambony żadnych ogłoszeń kandydatów do parlamentu. Zresztą zainicjowanie modlitwy o ojczyznę  to decyzja nasza prowincjała z Warszawy.

Proboszcz z Rzeszowa: nie można porównywać 1920 r. z 2023 r.

Również w innej rzeszowskiej parafii, na os. Biała, odbywają się modlitwy za ojczyznę.

– Otrzymałem prośby od trzech osób, żeby podjąć modlitwy przed zbliżającymi się wyborami – powiedział ks. dr Tomasz Bać, proboszcz parafii pw. Miłosierdzia Bożego. – Jednak nie modlimy się dlatego, że jakaś partia tego chce. Nie łączymy polityki z Kościołem. Modlitwy są, ale za ojczyznę.

Z  ks. proboszczem z osiedla Biała rozmawiamy o stwierdzeniu Marii Kurowskiej z biura poselskiego Suwerennej Polski, która powiedziała, że trzeba się modlić, żeby nie wybrano naszych kontrkandydatów, bo to byłoby niedobre dla Polski. Dodała, że takie zagrożenie było już w 1920 roku, gdy bolszewicy zaatakowali Polskę.

– Nie można porównywać tamtych czasów z 2023 rokiem. Wtedy były inne problemy, teraz są inne – skomentował słowa Kurowskiej ksiądz dr Tomasz Bać.

Udostępnij

Super Nowości - Wolne Media!

Popularny dziennik w regionie. Znajdziesz tu najciekawsze, zawsze aktualne informacje z województwa podkarpackiego.

Reklama

@2024 – supernowosci24.pl Oficyna Wydawnicza „Press Media” ul. Wojska Polskiego 3 39-300 Mielec Super Nowości Wszelkie prawa zastrzeżone. All Rights Reserved. Polityka prywatności Regulamin