REKLAMA

Super Nowości - Wolne Media! Wiadomości z całego Podkarpacia. Rzeszów, Przemyśl, Krosno, Tarnobrzeg, Mielec, Stalowa Wola, Nisko, Dębica, Jarosław, Sanok, Bieszczady.

śr. 17 lipca 2024

Dbaj o zdrowie nerek nie tylko od święta!

Dołącz do akcji #ZbadajNerki (Fot. Facebook)

Karnawał to czas zimowych zabaw i balów, którym towarzyszy obfite ucztowanie. Dla osób z chorobami nerek może to być trudniejszy okres ze względu na konieczność zachowania odpowiedniej diety. Co jeść na co dzień i (od święta), aby dbać o nerki?

Polacy stosunkowo rzadko badają nerki, a należy podkreślić, że gdy chorują nerki to choruje cały organizm. Przewlekła choroba nerek rozwija się również wskutek innych chorób np. nadciśnienia tętniczego, cukrzycy, otyłości, miażdżycy czy niewydolności serca. Zazwyczaj choroba postępuje powoli, jednakże jej skutki – pogorszenie funkcji nerek – są nieodwracalne. Szacuje się, że w Polsce ok. 4,7 mln. osób cierpi na przewlekłą chorobę nerek z czego 90 proc. chorych nie zdaje sobie sprawy. Zmiana diety może pomóc w zapobieganiu dalszemu, gwałtownemu rozwojowi schorzenia.

Oblicz swoje dziennie zapotrzebowanie na białko

Często mówi się, że dla zdrowia nerek warto ograniczyć mięso i nabiał. Produkty odzwierzęce są bogate w białko, które może być szkodliwe dla nerek. Dlaczego? Ponieważ nadmiar białka powoduje hiperfiltrację kłębuszkową, prowadzącą do szybkiego uszkodzenia nefronów – komórek, z których zbudowane są nasze nerki. Nie zaleca się jednak ograniczać spożycia białka do zera, ponieważ może to prowadzić do innego, powszechnego problemu wśród pacjentów z PChN – niedożywienia. Jak więc znaleźć złoty środek?

Wystarczy kilkadziesiąt gramów dziennie

Osoba, która waży ok. 70 kg potrzebuje od 40 do 54 gramów białka dziennie. W tym przypadku uzupełnimy dzienne zapotrzebowanie na białko jedząc ok. 200 g schabu, 400 g boczku lub 200 g gęsi. Podczas karnawału natomiast możemy je uzupełnić jedząc nawet 250 g śledzia!

Wegetarianie i weganie również nie mają się o co martwić, ponieważ można ułożyć dietę bogatą w białko roślinne, które znajduje się w soi, soczewicy i ciecierzycy.

Ogranicz spożycie soli

Dzienna zalecana dawka sodu to ok. 2000 mg na dobę. Tyle znajduje się mniej więcej w płaskiej łyżeczce soli (ok. 5-6 g)! Nadmiar soli nie tylko utrudnia nerkom pozbywanie się płynów, ale może również powodować nadciśnienie, które uszkadza nerki.

Zminimalizuj używanie soli na rzecz stosowania suszonych ziół. Najlepiej jest również zrezygnować z zamawiania dań na wynos lub spożywania gotowych posiłków. Gotując samodzielnie karnawałowe potrawy, mamy kontrolę nad ilością soli, którą możemy również zastąpić przyprawami.

Wprowadź do diety więcej warzyw i owoców

Wiemy, że nie da się odmówić babci pączka w Tłusty Czwartek, jednak między kolejnymi łakociami, warto zjeść warzywa i owoce bogate w witaminy i minerały ważne dla zdrowia nerek, a co za tym idzie – całego naszego organizmu. Dobrym wyborem dla zdrowia nerek będzie również wprowadzenie do diety produktów pełnoziarnistych i fasoli. Ciasto z czerwonej fasoli może być doskonałą alternatywą dla tłustego faworka.

Wybieraj zdrowe tłuszcze i węglowodany

Ograniczyć węglowodany możemy wykluczając z naszej diety napoje gazowane, słodycze i produkty z białej mąki. Aby ograniczyć w diecie tłuszcze nasycone i tłuszcze trans – pieczmy potrawy zamiast smażyć na głębokim oleju. Wybierajmy tłuszcze nienasycone, które znajdziemy w tłustych rybach, awokado, oliwkach, orzechach.

Pamiętajmy, że aby zachować zdrowie należy dba o właściwe odżywianie, ale przede wszystkim regularnie wykonywać badania profilaktyczne!

Dołącz do akcji #ZbadajNerki

Wykonaj następujące badania: ogólne badanie moczu z oceną białkomoczu oraz osadu moczu, badanie krwi z oznaczeniem stężenia kreatyniny w surowicy.

Sporządź postanowienia noworoczne dobre dla naszych nerek

  • Skonsultuj się z dietetykiem, ułóż dietę z odpowiednimi proporcjami soli, białka, tłuszczów i węglowodanów.
  • Ruszaj się! Wystarczy 30 minut ruchu trzy razy w tygodniu, aby utrzymać organizm w dobrej kondycji.
  • Wykonuj regularne badania profilaktyczne, aby w porę wykryć schorzenia zagrażające Twojemu zdrowiu.

Udostępnij

FacebookTwitter

Super Nowości - Wolne Media!

Popularny dziennik w regionie. Znajdziesz tu najciekawsze, zawsze aktualne informacje z województwa podkarpackiego.

Reklama

@2024 – supernowosci24.pl Oficyna Wydawnicza „Press Media” ul. Wojska Polskiego 3 39-300 Mielec Super Nowości Wszelkie prawa zastrzeżone. All Rights Reserved. Polityka prywatności Regulamin